İdrar Kaçırma, Tutamama Neden Olur? Nasıl Önlenir?

1 Yorum

Hocam kayınvalidem bizle kalıyor.son 1 haftadır sürekli idrarını kaçırıyor.Bu neden olabilir ne yapmalıyız?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 10 Ekim 2018

Yaşlanmaya bağlı olarak hormonlardaki azalma ile beraber mesane ve rahmi yerinde tutan destek dokular zayıflayarak idrar kaçırmaya sebep olabiliyor. Bundan başka fazla sayıda doğum, iri bebek veya doğumda vakum kullanımı da bu soruna neden olabilecek sebepler arasında. Bazı psikiyatrik ilaçlar, hipertansiyon ilaçları, ağrı kesiciler, antidepresanların kullanımı da idrar kaçırmaya yol açabilir. Düzenli sıvı tüketimi ve düzenli olarak mesaneyi boşaltmak genç yaştan itibaren alınabilecek temel önlemler olabilir. Pelvik tabanı güçlendirecek fiziksel aktiviteler de bunu önlemeye yönelik seçeneklerden. Gerekli tedavinin sağlanabilmesi için, kayınvalidenizin en kısa sürede muayene olmasında fayda var. Sağlıklı günler.

Aysel Hanım 1 Yorum

İdrarımı tutamıyorum ne yapacağımı şaşırdım. Bu neden olur ve nasıl geçer?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 1 Kasım 2018

İdrar tutamama veya kaçırma; fazla sayıda doğum yapma, yaşlanmayla beraber mesane ve rahmi yerinde tutan destek dokuların zayıflaması, fazla kilolu olmak ve kalıtımsal sebeplerden dolayı yaşanabilmekte. Hastalığın tedavisi, şikayetlerin şiddetine göre değişir. Günümüzde ilaç tedavisi veya ameliyatlarla, hastalığı tedavi edebiliyoruz.

Keriman Hanım 1 Yorum

Annem henüz 45 yaşında olmasına rağmen idrarını tutamadığı için bazen altına kaçırıyor.Bu neden olur ve nasıl önlenir, ne yapmamız lazım?

Op. Dr. Uzay Yıldırım 24 Aralık 2018

İdrar kaçırma kadınları daha çok etkilemektedir. 40-60 yaş arası kadınlarda, stres tipi idrar kaçırma sıklığında artış olabiliyor. Sorun birçok sebebe bağlı olarak gelişebiliyor. İleri yaş, obezite, sigara kullanmak, astım ve kronik bronşit, mesanede veya vajinada oluşabilecek enfeksiyonlar, bazı ilaçlar, menopoz, mesane taşları veya tümörleri, rahimin alınması, zorlu gerçekleşen doğumlar, hormonal değişimler, bazı nörolojik hastalıklar, mesane darlıkları idrar kaçırmanın nedenleri olabilmekte.

Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. 1456. Sok. İnci Apt. No:1 D:7 Çankaya/Ankara
kapat
Yazmaya başladığınızda sonuçlar listelenecektir.