Kürtaj Ankara

Kürtaj Nerede ve Nasıl Yapılmalı?
Kürtajın, hijyenik ortamlarda, deneyimli ellerde ve gizliliğin korunduğu bir yerde;

Kısacası, güvenilir koşullarda ağrısız bir şekilde yapılması gerek.

İsteğe Bağlı Kürtaj Yapılıyor mu?

 • Kürtaj, anayasal bir hak. Yasa dışı bir durum değil.
 • On haftayı geçmemiş gebelikler, kadının isteğine bağlı olarak kürtajla alınabilir.
 • On sekiz yaşını doldurmamış kadınlarda kürtaj yapılabilmesi için veli ya da vasi onayı gerekir.

Merhaba, geçmiş olsun.

Ben Op.Dr.Uzay Yıldırım,

Muayene, anestezi (lokal anestezi ya da sedasyon), vakum kürtaj ve 10 gün içinde yapılacak kontrollerin fiyatı;

Nakit olarak 2000 TL

Misafirlerimizin Yorumları

Kürtaj Hakkında Detaylı Bilgi

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, küretaj, abortus, düşük, gebeliğin alınması… Neredeyse aynı anlama gelen tüm durumları anlatıyor.

Düşük (abortus), 20 haftadan küçük gebeliklerin kaybedilmesidir. Bazen devam etmesi arzu edilen bir gebelik, kendiliğinden düşer ve maalesef çoğunlukla yapılabilecek bir şey yoktur.

Gebeliğin devam etmesinin arzu edilmediği durumlarda, gebeliği, biz sonlandırıyoruz.

Gebelikten kaynaklanan bir hastalığın anne hayatını tehdit etmesi durumunda ya da cenin de var olan hayati bir hastalık durumunda gebeliği sonlandırıyoruz yani düşük yaptırıyoruz ya da kürtaj yapıyoruz.

İsteğe Bağlı Kürtaj Olur mu?

Evet. Türkiye’de yürürlükte olan aile planlaması kanunu ile, gebeliğine devam etmek istemeyen kadınlara, 10 haftayı geçmemek koşulu ile kürtaj yapıyoruz.

İsteğe bağlı kürtaj için yasal sınır 10 hafta

İdeal olan yaklaşım, kadının gebelik istemediği bir dönemde, etkin bir yöntemle korunması. Ancak biliyoruz ki modern korunma yöntemlerinin bile az da olsa başarısız olma gibi bir sorunu olabiliyor.

Kürtaj, bir doğum kontrol yöntemi değildir

On haftadan küçük olmak şartıyla, kadınlar, devam etmek istemedikleri gebeliklere son verme hakkına sahiptir ve bu hak, anayasal teminat altındadır.

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj, vakum ya da ilaç uygulaması ile gerçekleştirilir. Vakum yönteminde, plastik çubuklar ve negatif basınçlı enjektör kullanıyoruz. Vakumlu kürtaj, plastik kanüller ve enjektörün varlığı sayesinde 12 haftadan küçük gebeliklerde güvenle kullanılan bir yöntem. On iki haftadan büyük gebeliklerde ise öncelikle ilaçlı uygulamaları tercih ediyoruz yani gebeye düşük yaptırıcı ilaçlar vererek sonucu bekliyoruz.

Kürtaj için Vakum mu yoksa İlaç mı tercih edilmelidir?

İlaçlı yöntemler zaman isteyen yöntemlerdir. Rahim kasılmalarının tetiklenmesi ve düşüğün başlatılması için vakte ihtiyaç vardır. Bazı durumlarda ilaçlı düşükten sonra rahimin içinde kalan parçaların temizlenmesi için ayrıca yeniden vakumla  kürtaj yapmak gerekir.

Vakum yönteminde ise işlem, tek uygulamada gerçekleşir. Gebelik haftası 12’den küçük ise öncelikle vakumlu kürtaj, 12 haftadan büyükse öncelikle ilaçlı düşük yöntemi uygulanmalıdır. Kürtaj için en uygun yönteme bir kadın doğum doktoru ile görüşerek karar verilmeli.

Hiç bir kadın hazır olmadığı bir gebeliği sürdürmeye zorlanmamalı

Kürtaj, muayenehanede, uyuşturulurak ağrı hissetmeksizin, kısa sürede tamamlanır.

Kürtaj İçin Yapılan Anestezinin Etkisi Uzun Sürer mi?

Hayır. Tam uyuşturma etkisinde kürtaj işlemi biter bitmez hastamızı uyandırıyoruz. Hastamız, en fazla on dakika içinde tamamen eski haline geliyor ve günlük aktivitesine dönebiliyor.

Bu işlem öncesinde hastaların bir süre hiç bir şey yiyip içmemeleri, anestezinin daha güvenli olmasını sağlar.

Kürtaj İçin Her Hasta Uygun mudur?

Kürtaj için başvuran hastamızın genel sağlık durumu kontrol ediyoruz. Bildiği hastalıklar ve kullandığı ilaçlar açısından bir değerlendirme yaparak tam uyuşturmaya engel bir durumu olmadığından emin olduktan sonra işlemi uyguluyoruz.

Kürtaj İçin Hangi Araçlar Kullanılır?

Kürtaj, plastik çubuklar (Karman kanül) ile vakum yöntemi ile güvenle uygulanır. Her gebelik haftası için uygun büyüklükteki bu vakum sistemleri, kürtaj işlemini kolay ve güvenli yapmamıza olanak sağlar. Kürtaj yapmak için kullandığımız vakum çubukları tek kullanımlıktır. Bir başka hastada kullanmak üzere temizlemek uygun olmaz. Bir kez kullanılan plastik çubuklar, ne kadar temizlenip steril edilse de yenisi kadar uygun olmaz.

Kürtaj Bitiminde Kontrol Yapılır mı?

Evet, kürtaj bittiğinde mutlaka kontrol yapıp, sonrasında problem çıkma ihtimalini ortadan kaldırmak gerekir. Kürtaj sonrası hafif bir ağrı ve kanama olabilir. Kanama, bazen bir kaç gün sonra başlayabilir ama endişe verecek düzeyde değildir.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj sonrasında önlem amaçlı (profilaktik) antibiyotik kullanımı önemlidir. Kürtaj sonrasında şiddetli ağrı, kötü kokulu akıntı, parça düşürme, şiddetli kanama ve yüksek ateş olması halinde derhal görüşülmeliyiz.

Kürtaj Sonrası İlk Cinsel İlişki Ne Zaman Olabilir?

Kürtajı takip eden erken dönemde ilişkiden kaçınılmalıdır çünkü bu durum enfeksiyon riskini artırır. Ancak 2-3 hafta sonra uygun olur.

Kürtaj Sonrasında İlk Adet Kanaması Ne Zaman Olur?

Kürtaj sonrası ilk adet kanaması yaklaşık 3-6 hafta aralığında olur.

Kürtaj Sonrasında Adet Görmeden Gebe Kalınabilir mi?

Evet. Unutulmamalıdır ki hemen kürtaj sonrasında bile yeniden gebe kalma riski vardır ve bundan korunmak için etkili bir yöntem kullanmak gerekir. Hapla korunma ya da rahim içi araç (spiral) önerdiğim yöntemler arasındadır.

Kürtaj” İçin 188 Sıkça Sorulan Sorular

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam, dün özel doktorda kürtajla 6 haftalık gebeliğim alındı. Kan grubum A grubu RH negatif. Eşim 0 grubu RH pozitif. kızımın doğumundan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmıştı. Şimdi kafama takılıyor, yine iğne yapılması gerekir mi?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Evet böyle bir durumuda kan uyuşmazlığı riskiniz olduğu için kan uyuşmazlığı iğnesi olmanızda fayda var. Bu iğneler sizi değil gelecekte doğuracağınız bebekleri koruyacaktır. Geçmiş olsun, iyi günler dilerim.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  merhabalar hocam, kürtaj olmak için gittiğim doktor bebek, henüz çok küçük o yüzden alamayız 1 hafta sonra gelin alalım dedi. Acaba kötü bir şey mi var diye endişeleniyorum

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, endişe etmeyin. Gebeliklerin çok erken dönemlerinde ultrasonda bebeği göremiyoruz ve bunun rahim içi gebelik olduğundan emin olamıyoruz. Kısa bir süre hamilelik rahimde görülebilir hale geliyor ve alabiliyoruz. Bu yüzden beklemenizi önermiş doktorunuz. Tabii çok küçük bir ihtimal olarak dış gebelik olmadığından emin olmak gerekiyor. Sağlıklı günler dilerim…

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi günler, Yozgat’tayım. Kürtaj için Ankara’ya gelsem aynı gün geri dönebilir miyim?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler, geçmiş olsun. Vakumlu kürtaj işlemi 5-10 dakikada biten bir işlem. Ağrınızın olmaması için verilecek anestezinin etkisinden tam olarak çıkmak için en fazla 15 dakikaya ihtiyaç var. Özetle bu işlem için muayenehanede geçmesi gereken süre maksimum 30-35 dakika. Bu hesapla işlemden hemen sonra Yozgat’a geri dönebilirisiniz. İyi günler dilerim.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Doktor bey merhaba, 5 gün önce kürtaj oldum, 7 haftalık hamileydim aldırdım. Kürtajdan ne kadar zaman sonra ilişkiye girebilirim.

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Kürtaj sonrası günler, enfeksiyon riskinin yüksek olduğu günlerdir. En az 3 hafta süreyle ideal olarak bir sonraki adet sonrasına dek ilişkiden kaçınmanız uygun olur. Ayrıca doktorunuzun verdiği antibiyotiği de aksatmadan kullanmalısınız. Sağlıklı günler dilerim.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam 26 yaşındayım, 5 ay arayla 2 defa kürtaj oldum. Bundan sonrasında çocuğumun olmaması gibi bir risk var mı?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Geçmiş olsun. Usulünce yapılmış kürtajlar sonrasında gelecekteki gebelik şansınızla ilgili bir azalma olmaz. Ama unutmayın ki her kürtaj rahime az da olsa zarar verir. Daha doğru olanı gebelikten korunmak olur. Etkili bir yöntemle doğum kontrolü uygulamanızı tavsiye ederim. İyi günler.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba, doktor bey. Kürtaj için randevu aldım. Doktorum kolumdan bir iğne yapılacağını benim hiç bir şey hissetmeyeceğimi söyledi. Sanırım genel anestezi olacak. Bu durumun hayati riskler taşıdığını duydum çok korkuyorum.

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Geçmiş olsun. Vakumlu kürtaj işlemi maalesef ağrılı bir işlemdir ve mutlaka anestezi eşliğinde yapılmalı. Burada bahsedilen damardan iğne sedasyon anestezisi anlamına geliyor. Yani büyük bir ameliyat için gerekli olandan çok daha basit olan tipte. anestezinizi verecek olan doktorunuz buna uygun olup olmadığınızdan emin olarak işlemi gerçekleştirecektir. Bu konuda endişe duymayın. Sağlıklı günler dilerim.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam kürtaj için doktora gittik ama ultrasyonda göremediği için biraz daha beklememizi söyledi. Bu durumda çok vakit geçmiş olmaz mı?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Geçmiş olsun. Kürtaj işleminin güvenli olması için hamileliğin rahim içinde ultrasonla görülmesi gerekir. Bazen çok erken dönemlerde bu mümkün olmayabilir ve sonrasında görülür. Bunun için bir süre beklemeniz ve sonrasında işlemin yapılması daha uygun olur. İyi günler dilerim.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Doktor bey henüz günüm geçmedi ama hissediyorum. En erken ne zaman kürtaj olabilirim?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Geçmiş olsun. Öncelikle hamile olduğunuzdan emin olmalıyız. Bunun için bir kan testi yaptırmanız uygun olur. Sonrasında ise hamileliğinizi ultrasonla rahim içinde gördükten sonra işlem yapılabilir. Bu dediklerimin olması için yaklaşık 4-5 günlük süre yeterli olacaktır. Sağlıklı günler dilerim

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  merhaba, 26 yaşındayım 3 kez kürtaj oldum. Bundan sonra istesem de bebeğim olmaz mı?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, kürtajla birlikte rahim iç zarı alınır ve burası daha sonra kendini iyileştirir. Yani kalıcı bir hasar oluşmaz. Ancak unutmamak gerekir ki bazen kalıcı hasarlarla sonuçlanabilen kürtajlar olabilir. Daha iyisi gebelikten korunmak olur. Sağlıklı günler dilerim. https://www.uzayyildirim.com/gebelikten-korunma-yontemleri

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam iyi günler. Kanda gebelik testim 345 idi ancak kanamam oldu ve bu değer şimdi 123. Doktorum parça kalabileceğini ve kürtaj olmam gerektiğini söyledi.

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler, düşük yapıyorsunuz. Ancak bazen düşükler tam olmaz ve içerde parça kalabilir, sanırım doktorunuz bu ihtimali ortadan kaldırmak için kürtaj önerdi. Sağlıklı günler dilerim.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam, kürtaj sonrası kan uyuşmazlık iğnesi olmam şart mı? 6 haftalık hamileyim yarın kürtaj olacağım.

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler, sizin kan grubunuz Rh negatif, bebeğin babasının kan grubu Rh pozitif ise bir uyuşmazlık riski var ve bunun için kan uyuşmazlığı iğnesi olmanız gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam merhaba, 25 yaşındayım. Bir hafta önce kürtaj oldum, bebek 1 haftalıktı. İşlemden sonra hiç kanamam olmadı, bu normal mi? Daha önce bu işlemi yaptıranlarla konuşuyorum onların hep kanaması olmuş.

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Kürtaj sonrası hafif bir kanama ve ağrı olabilir ama bazen de olmaz. Kafanızda bir endişe varsa mutlaka doktorunuzla görüşün bir kontrol ettirin. Sağlıklı günler dilerim.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam, iyi günler. Ben 32 yaşındayım, 6 haftalık bebeğimi 1 hafta önce aldırdım. Kürtaj olduktan sonra kaç kez kontrole gitmek doğru olur?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, kürtaj sonrasındaki kontrol sıklığı ve sayısını işlemi yapan doktorunuzun belirlemesi doğru olur. Kontrollerin belli bir sabit sayı ve sıklığı yok. İyi günler dilerim.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam iyi günler. Kürtaj öncesinde mutlaka ultrasonla bakmak şart mı? Doktorumuz israrla ultrasonla göremezsem alamam diyor?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler. Evet, başarılı işlem için öncelikle gebeliğin rahim içinde ultrasonla görülmesi gerekir. Doktorunuzun tavsiyesine uyun lütfen…

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam merhaba, ben Konya’da yaşıyorum. Kürtaj için Ankara’ya gelsem aynı gün geri dönebilir miyim? yoksa kalmam gerekir mi?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   merhaba, geçmiş olsun. Her şey yolunda giderse ki genelde böyle olur işlemden 20 dakika sonra günlük hayatınıza devam edersiniz. Ayrıca Konya’ya rahatlıkla geri dönebilirsiniz…

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam iyi günler. Kürtaj için gittiğimde işlemin gizli kalmasını rica etmiştim ama bana bir kağıt imzalattılar ve bunu işlem sonrasında yırtacağız dediler. Ben kağıdı okumadan imzaladım acaba bir sorun olur mu?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler, imzaladığınız kağıtta tam olarak ne yazdığını bilemem ama tüm işlemlerden önce onam formu yani işlem için izin formu imzalanır, sanırım onu imzaladınız. Endişe etmeyin tıbbi bir uygulama. Muhtemelen doktorunuz o formu yırtmıştır bile ama yine de emin olmak için gidip konuşabilirsiniz…

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam, 6 haftalık hamileyim, ilaçlı kürtaj için ilacı nereden temin edebilirim? Bana yardımcı olabilir misiniz?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Bu ilaçlar piyasada satılmayan ilaçlar, sadece hastanedelerde var ve heyet raporu ile hastanede yatarak yakın gözlemle kullanılıyor. Piyasada illegal yoldan bulabilirsiniz belki ama bu şekilde kullanımının hayati sonuçları var, kesinlikle kullanmanızı tavsiye etmem. Sizin haftanızda en uygunu vakumlu kürtaj olur. Geçmiş olsun.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam iyi günler. Kürtaj sonrasında vajina bölgesinde şişlik olması normal midir?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   iyi günler. anatomik olarak vajina bölgesi ya da genital bölgede şişlik olması kürtaja bağlı değildir, muhtemelen başka bir sebebi vardır. Geçmiş olsun…

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  hocam iyi günler. Arkadaşım 8 haftalık iken kürtaj oldu ama rahimin delindiğini hastanede kalması gerektiğini söylediler. hatta duruma göre ameliyat bile olabilirmiş. Rahimini mi alacaklar çok endişeliyiz?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Geçmiş olsun. Çok nadir de olsa böyle durumlar olabiliyor. Delinen yere göre acil ameliyatla o bölgenin onarımı ya da sadece takip ederek rahimin kendini onarması söz konusu. Bu durumda en doğrusu yakın gözlemde tutmak üzere hastaneye yatırmak olur. Geçmiş olsun.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Sayın hocam, kürtaj sonrası kaç gün sonraki ilişkilerde yeniden hamile kalma ihtimali olur?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, kürtajdan hemen sonra vücutta yeniden hamile kalmak yönünde gelişmeler başlar. Tahmini olarak 15 gün sonradan itibaren korunmasız ilişkilerde yeniden gebe kalma riski ortaya çıkar. O yüzden yeni bir adeti beklemeden gebelikten koruyucu tedbirleri almak gerekir. İyi günler dilerim.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba, kürtaj sonrası hemen spiral takıyor musunuz?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, eğer çok acelesi yoksa kürtajdan 10 gün sonrayı tercih ediyorum ama bazı hastalarım şehir dışından geldikleri için hemen işlem sonrasında da taktığım oluyor. iyi günler dilerim.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  merhabalar hocam, daha adet olmadan kürtaj sonrası yeniden gebe kalmak mümkün müdür?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, evet, bu mümkün. Ama öncelikle kürtajla gebeliğin alındığından emin olmak gerek. Sonrasında yeniden hamile kalmak mümkün olabilir. İyi günler dilerim.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba hocam. Resmi olarak evliyim ama 1 yıldır eşimden ayrıyım. Kocam olmayan birisinden hamileyim ve aldırmak istiyorum. Hastanede eşimin imzasını istediler başka bir yerde aldırabilir miyim?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Resmi olarak evliliği devam eden kadınlardan eş onayı isteniyor. Size, bu imza olmadan yardımcı olacak bir yeri bulabilirsiniz. İyi günler dilerim.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam, iyi günler, bir sorum olacaktı. Adetim gelmedi ama test yaptım ve çift çizgi çıktı. En erken ne zaman aldırabilirim?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler. Gebelik ultrasonla görülebilir olduğu andan itibaren aldırabilirsiniz. Bu yüzden ultrason kontrolüne gitmeniz uygun olur. Geçmiş olsun dileklerimle.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  merhabalar hocam ben, kürtaja giderken yanımda mutlaka biri olmalı mı? yalnız gitsem olmaz mı?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Ben kürtajı anestezi ile yapıyorum, sedasyon anestezisi. Bundan uyandıktan 10 dakika sonra tamamen kendinize gelirsiniz ve yanınızda kimseye ihtiyacınız olmaz. Ama araba kullanmanız doğru olmaz.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam iyi günler. Kürtaj sonrası henüz adet görmeden bir ilişkim oldu ama arkadaşım korunmadı. Bu durumda yeniden hamile kalma riskim var mı?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler. Kürtaj sonrası vücudunuz derhal yeniden hamile kalma hazırlıklarına başlar. Bu durumda geçirdiğiniz kürtaj, sizi hamilelikten korumaz. Mutlaka etkin bir yöntem kullanmaya derhal başlamalısınız. Sağlıklı günler dilerim.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Doktor bey iyi günler. 8 haftalık hamileyim ve istemiyorum. Kürtajdan korkuyorum, ilaçla düşük yapmak istiyorum. Bana yardımcı olur musunuz?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İyi günler, geçmiş olsun. İlaçla düşük yapmanın bazı gereklilikleri var. Bu ilaçlar, eczaneden parayla ya da reçeteyle alabileceğiniz ilaçlar değil. Bunlar hastanelerde bulunan ve orada yatan hastalara verilebilen ilaçlar. Ayrıca gebeliğinizin büyüklüğü zaten ilaçla düşük yapmayı ilk seçenek olarak görmek için küçük. Sizin haftanızdaki hamileliklerde en pratik ve kolay çözüm, vakumlu kürtaj olur. İyi günler dilerim.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba doktor bey. 28 yaşındayım ve 2 yıl içinde 2 kez kürtaj oldum. Bundan sonrasında hamile kalmamla ilgili bir sorun olur mu diye soracaktım?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Eğer düzenli adet görebiliyorsanız kürtajlarla alakalı olarak bundan sonrasında bir sorun beklemeyiz. Ama yine de kürtaj olmak yerine gebelikten korunmak daha doğru bir yol olacaktır. İyi günler dilerim.

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba hocam. Arkadaşımla bir gün arayla kürtaj olduk. Bundan 15 gün önce idi. Onun kanaması kesildi ama benimki hala devam ediyor. Acaba bende bir sorun mu var?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Geçmiş olsun. Kürtaj sonrası kanamalar herkeste aynı şekilde olmayabilir. Ancak sizde 15 gündür devam eden bir kanama varsa doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. İyi günler dilerim.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba, 4 gün önce kürtaj oldum. Kürtaj sonrası hiç kanamam olmadı ama dün akşam ağrı ve kanama başladı. Bu adet mi kafam karıştı, bana yardımcı olabilir msiniz?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Bazen kürtajın hemen sonrasında kanama olmuyor ama sonrasında rahim, içindekileri tamamemn atmak için kanama yapıyor. Kürtaj sonrasında adetiniz en erken 3 hafta sonra olacak o yüzden bu kanama, adet değil, kürtaj sonrası temizlenme kanaması diyebiliriz.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi günler, kürtaj sonrası hastanede yatmam gerecek mi? ben şehir dışından geleceğim ve aynı gün geri dönmem mümkün mü diye soracaktım?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Merhaba, evet aynı gün geri dönebilirsiniz. Kürtaj işlemi 10-15 dakikalık bir işlem ve sonrasında tamamen kendinizde oluyorsunuz. Aynı gün geri dönüşünüzü planlayabilirsiniz.

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Kürtajdan sonra ne zaman adet görülür?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Kürtajın olduğu günü adet günüymüş gibi kabul etmek gerek. Kürtaj sonrası yumurtamaya giden süreç başlar. Yumurtlama zamanı kesin olarak bilinemez, bu durumda, kürtaj sonrası 3-6 hafta sonrasında adet kanaması olması beklenir. Kürtajın üzerinden 6 haftadan daha uzun süre geçmesine rağmen hala adet olunmadıysa muayeneye gitmek doğru olur.

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Kaç kez kürtaj yapılabilir?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Kürtaj, bir doğum kontrol yöntemi değil ancak bazen kaçınılmaz oluyor. İstenmeyen gebeliklerden korunmanın en doğru yolu doğum kontrol yöntemi kullanmak. Bazen doğum kontrol yöntemi uygulansa da hamile kalınabiliyor ve kürtaj olmak gerekiyor. Kürtaj olmanın bir sınır sayısı yok ama her kürtaj, sonuçta beraberinde kanama, enfeksiyon veya rahim alınmasına gidebilecek başka türlü riskleri de beraberinde getirir. O yüzden çok sayıda kürtaj olmak doru değil.

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Kürtaj sonrası kanamalar ne kadar sürer?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Kürtajı takip eden dönemde bir miktar kanama olabilir ama bunlar çok fazla miktarlarda olmaz. Yaklaşık 7-10 gün içinde kanamalar sona erer. Küretaj sonrası fazla kanamaların olması durumunda mutlaka doktorla iletişime geçilmelidir.

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Kürtaj için en uygun hafta hangisi?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   İsteğe bağlı kürtaj, yasalar gereği 10 haftadan küçük hamileliklerde yapılıyor. Hamilelik tanısı konduğunda zaten 4-5 haftalık gebelik söz konusu. Tanı konduktan hemen sonra, hamilelik fazla ilerlemeden kürtajın yapılması en doğru olanı ancak, 10 haftayı geçmemek koşuluyla her hangi bir zamanda yapılabilir.

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Kürtajla alınan ceninleri görmek mümkün mü?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Kürtaj ile rahim iç yüzeyi kazınıyor yani cenin bir bütün olarak alınmıyor. Bu durumda küretaj sonrasında cenini görebilmek mümkün olmaz.

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  İlk hamileliğin kürtajla alınması sakıncalı mı? İlerde bebek sahibi olmayı zorlaştırır mı?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Yeni yöntemlerle kürtaj yapmanın geleceğe dönük bir riski yok. Günümüzde vakumlu kürtaj uygulanıyor ve rahim zarı fazla zarar görmüyor. Bu yüzden ilk gebeliğin bile alınması kalıcı sorunlara yol açmaz.

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Kürtaj sonrası denize girilebilir mi?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Kürtajı takip eden ilk bir kaç gün havuza, denize ya da su dolu küvete girilmemesi gerekir. Kürtajı takip eden günler, enfeksiyon riskinin yüksek olduğu dönemlerdir ve o bölgeye su kaçması probleme sebep olur. Ayrıca sonrası en az 2 hafta ilişkiye girmemek gerekir.

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Kürtaj sonrası otobüs yolcuğu yapılabilir mi?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Hasta, kürtaj sonrasında günlük yaşantıya dönebilir. Kürtaj işlemi sedo-analjezi ile yapılmışsa, işlem sonrası 15 dakikada hasta, kendine gelir. Sedo-analjezi almış bir hastanın uzun süreli araba kullanması uygun olmaz ama bunun dışında her türlü taşıtla seyahat edebilir.

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  Kürtaj sonrası en erken ne zaman banyo yapılabilir?

  1. Op. Dr. Uzay Yıldırım dedi ki:

   Kürtajdan hemen sonra bile, ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir. Burada asıl önemli olan içeriye su kaçmamasıdır. Erken dönemde havuza, denize girmek uygun olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.