Kürtaj

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, küretaj, abortus, düşük, gebeliğin alınması... Neredeyse aynı anlama gelen tüm durumları anlatıyor.

Düşük (abortus), 20 haftadan küçük gebeliklerin kaybedilmesidir. Bazen devam etmesi arzu edilen bir gebelik, kendiliğinden düşer ve maalesef çoğunlukla yapılabilecek bir şey yoktur.

Gebeliğin devam etmesinin arzu edilmediği durumlarda, gebeliği, biz sonlandırıyoruz.

Gebelikten kaynaklanan bir hastalığın anne hayatını tehdit etmesi durumunda ya da cenin de var olan hayati bir hastalık durumunda gebeliği sonlandırıyoruz yani düşük yaptırıyoruz ya da kürtaj yapıyoruz.

İsteğe Bağlı Kürtaj Olur mu?

Evet. Türkiye'de yürürlükte olan aile planlaması kanunu ile, gebeliğine devam etmek istemeyen kadınlara, 10 haftayı geçmemek koşulu ile kürtaj yapıyoruz.

İsteğe bağlı kürtaj için yasal sınır 10 hafta

İdeal olan yaklaşım, kadının gebelik istemediği bir dönemde, etkin bir yöntemle korunması. Ancak biliyoruz ki modern korunma yöntemlerinin bile az da olsa başarısız olma gibi bir sorunu olabiliyor.

Kürtaj, bir doğum kontrol yöntemi değildir

On haftadan küçük olmak şartıyla, kadınlar, devam etmek istemedikleri gebeliklere son verme hakkına sahiptir ve bu hak, anayasal teminat altındadır.

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj, vakum ya da ilaç uygulaması ile gerçekleştirilir. Vakum yönteminde, plastik çubuklar ve negatif basınçlı enjektör kullanıyoruz. Vakumlu kürtaj, plastik kanüller ve enjektörün varlığı sayesinde 12 haftadan küçük gebeliklerde güvenle kullanılan bir yöntem. On iki haftadan büyük gebeliklerde ise öncelikle ilaçlı uygulamaları tercih ediyoruz yani gebeye düşük yaptırıcı ilaçlar vererek sonucu bekliyoruz.

Kürtaj için Vakum mu yoksa İlaç mı tercih edilmelidir?

İlaçlı yöntemler zaman isteyen yöntemlerdir. Rahim kasılmalarının tetiklenmesi ve düşüğün başlatılması için vakte ihtiyaç vardır. Bazı durumlarda ilaçlı düşükten sonra rahimin içinde kalan parçaların temizlenmesi için ayrıca yeniden vakumla  kürtaj yapmak gerekir.

Vakum yönteminde ise işlem, tek uygulamada gerçekleşir. Gebelik haftası 12'den küçük ise öncelikle vakumlu kürtaj, 12 haftadan büyükse öncelikle ilaçlı düşük yöntemi uygulanmalıdır. Kürtaj için en uygun yönteme bir kadın doğum doktoru ile görüşerek karar verilmeli. 

Hiç bir kadın hazır olmadığı bir gebeliği sürdürmeye zorlanmamalı

Kürtaj, muayenehanede, uyuşturulurak ağrı hissetmeksizin, kısa sürede tamamlanır.

Kürtaj Ağrılı mıdır?

Evet kürtaj ağrılıdır. Fakat hastalarımızın ağrı hissetmemeleri için anestezi eşliğinde kürtaj yapıyoruz. Anestezi için lokal uyuşturma olabilir ancak en uygun uyuşturma yöntemi, koldan yapılan bir iğneyle kısa süreli tamamen (genel) uyuşturmadır. Tam uyuşturma sayesinde kürtajla ilgili hiç bir olumsuz tecrübe hatırlanmaz.  Lokal uyuşturmalarda hasta uyanıktır ve her şeyi hatırlar, ayrıca lokal anestezikler, o bölgede, her zaman tam uyuşma sağlayamayabilir ve bir miktar ağrı olabilir.

Kürtaj için tavsiyem, tüm hastaların koldan iğne ile kısa süre uyutulması ve bu sayede tam bir uyuşmanın sağlanmasıdır

Kürtaj İçin Yapılan Anestezinin Etkisi Uzun Sürer Mi?

Hayır. Tam uyuşturma etkisinde kürtaj işlemi biter bitmez hastamızı uyandırıyoruz. Hastamız, en fazla on dakika içinde tamamen eski haline geliyor ve günlük aktivitesine dönebiliyor.

Bu işlem öncesinde hastaların bir süre hiç bir şey yiyip içmemeleri, anestezinin daha güvenli olmasını sağlar.

Kürtaj İçin Her Hasta Uygun Mudur?

Kürtaj için başvuran hastamızın genel sağlık durumu kontrol ediyoruz. Bildiği hastalıklar ve kullandığı ilaçlar açısından bir değerlendirme yaparak tam uyuşturmaya engel bir durumu olmadığından emin olduktan sonra işlemi uyguluyoruz.

Kürtaj İçin Hangi Araçlar Kullanılır?

Kürtaj, plastik çubuklar (Karman kanül) ile vakum yöntemi ile güvenle uygulanır. Her gebelik haftası için uygun büyüklükteki bu vakum sistemleri, kürtaj işlemini kolay ve güvenli yapmamıza olanak sağlar. Kürtaj yapmak için kullandığımız vakum çubukları tek kullanımlıktır. Bir başka hastada kullanmak üzere temizlemek uygun olmaz. Bir kez kullanılan plastik çubuklar, ne kadar temizlenip steril edilse de yenisi kadar uygun olmaz.

Kürtaj Bitiminde Kontrol Yapılır Mı?

Evet, kürtaj bittiğinde mutlaka kontrol yapıp, sonrasında problem çıkma ihtimalini ortadan kaldırmak gerekir. Kürtaj sonrası hafif bir ağrı ve kanama olabilir. Kanama, bazen bir kaç gün sonra başlayabilir ama endişe verecek düzeyde değildir.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj sonrasında önlem amaçlı (profilaktik) antibiyotik kullanımı önemlidir. Kürtaj sonrasında şiddetli ağrı, kötü kokulu akıntı, parça düşürme, şiddetli kanama ve yüksek ateş olması halinde derhal görüşülmeliyiz.

Kürtaj Sonrası İlk Cinsel İlişki Ne Zaman Olabilir?

Kürtajı takip eden erken dönemde ilişkiden kaçınılmalıdır çünkü bu durum enfeksiyon riskini artırır. Ancak 2-3 hafta sonra uygun olur.

Kürtaj Sonrasında İlk Adet Kanaması Ne Zaman Olur?

Kürtaj sonrası ilk adet kanaması yaklaşık 3-6 hafta aralığında olur.

Kürtaj Sonrasında Adet Görmeden Gebe Kalınabilir Mi?

Evet. Unutulmamalıdır ki hemen kürtaj sonrasında bile yeniden gebe kalma riski vardır ve bundan korunmak için etkili bir yöntem kullanmak gerekir. Hapla korunma ya da rahim içi araç (spiral) önerdiğim yöntemler arasındadır.

91 Sıkça Sorulan Sorular
Hocam iyi günler. 24 yaşındayım ve 2. kez kürtaj oldum. Doktor bana yasmin hap yazdı. Buna hemen mi başlamam gerekir yoksa sonramı başlamalıyım?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Kürtaj bir korunma yöntemi değil, bir aile planlaması yöntemi. Gebelikten korunmanın en ideal yolu da etkin bir yöntem kullanmak. Duruma göre bu doğum kontrol hapı da olabilir, spiral de. Doğum kontrol hapları adetin ilk 5 gününde alınırsa ilk kutudan itibaren koruma sağlar. Ancak bu süreden sonra başlanırsa ilk kutuya güvenmemek gerekir ve etkili başka bir yöntemi de ilave etmek gerekir. Sorunuza gelince, kürtajın ilk 5 günündeyseniz bu kutu koruyacaktır. Ama 5 günü geçirdiyseniz ilave yöntem kullanmalısınız. Tekrar geçmiş olsun.
Hocam iyi günler, 7 hafta önce kürtaj oldum. o zaman 5 haftalıktı. Doktorumun söylediği her şeyi harfiyen yaptım ve ilaçlarımı düzenli kullandım ama hala adetim olmadı, bu durum normal mi acaba?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun. Kürtaj sonrası ilk adet 3-6 hafta arasında olur. Bunda bir gecikme olması durumunda derhal gebelik testi yapılması gerekir. Ya yeni bir gebelik ya da kürtajla alınamamış bir gebelik devamı söz konusu olabilir. Gebelik testi negatif ise adet gecikmesinin başka sebepleri için mutlaka doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederim. Ben kürtaj sonrası hastalarımın 2 hafta sonra kontrol edilmeleri gerekliliğini söylüyorum. Bu kontrolü tercihen kendim yapıyorum ama yine de gelemeyen hastalarımın eczanelerde satılan gebelik testlerinden yaptırmaları işimizi çok kolaylaştırıyor. Sağlıklı günler dilerim.
Hoca iyi günler. 6 ay içinde 2. kere kürtaş oldum. İlkinde çok sorun çıkmadı ama bu ikincisinde 15 gün oldu hala kanamam var, acaba içimde parçamı kaldı acaba diye düşündüm. Böyle bir durum varsa nasıl olacak?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, geçmiş olsun, altı ay içinde ikinci kez bebek aldırmak, sizi hem bedensel hem de ruhsal olarak çok yıpratır. Etkili doğum kontrol yöntemlerinden sizi uygun olanını uygulamanızı öneririm. Kürtaj sonrası kanamanın uzaması durumunda mutlaka bir kontrol yapılması gerekir. Sağlıklı günler dilerim.
Uzay hocam iyi günler. Üç ay önce kürtaj oldum ve spiral takıldı. Kürtajdan 10 gün sonra başka bir doktorda kontrolüm yapıldı ve her şeyin yolunda olduğu söylendi. fakat dün 4 aylık hamileliğimin olduğunu öğrendim. Ben kürtajdan sonraki 2 aya kadar ilişkiye girmemiştim, acaba kürtajla hamileliğim alınamamış olabilir mi?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler ve geçmiş olsun. Kürtaj sonrası hiç kontrole gitmemiş olsaydınız büyük ihtimalle bebek alınamamış diye düşünürdüm. Ancak 10 gün sonraki kontrollerde bunun görülmemesi en çok ikiz gebelik olduğunu ve ikizlerden birinin rahime geç yerleştiğini anlatıyor. Sizin için nadir olan bir durumun başınıza gelmesi söz konusu olmuş. Ailede ikiz var mı diye sorsam?
Hocam iyi günler. Hamileyim fakat 3 çocuğum var ve bu hamileliğe devam etmek istemiyorum ancak eşim israrla istiyor. Hastanelerde eş imzası istiyorlar ve eşim vermem diyor. Eşim imzası olmadan olmuyomu, zaten hastayım. Nolur yardım edin.
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Merhaba, hamilelik haberlerine genellikle hayırlı olsun deriz ama sizde durum farklı, size geçmiş olsun. Prensipte şunu söylemek isterim ki hiç bir kadın istemediği bir gebeliğe devam etmeye zorlanmamalı. Ancak yasalar bu konuda babanın da bazı hakları olduğunu ve evli kadınların eşlerinin rızası olmadan kürtaj olamayacaklarını emrediyor, aksi şekilde davranmak bir suç teşkil ediyor. Hastalığınızla ilgili gebeliğin devamına engel olacağını bildiren bir raporla kürtaj olabilirsiniz ya da durumunuza farklı yaklaşan özel bir doktorla probleminizi çözebilirsiniz.
Hocam 3 gün önce kürtajla bebeğim alındı. 9 haftalık idi ve doktor kan uyuşmazlığı iğnesi olmam gerektiğini söyledi ancak olmadım. İleride bir sorun yaşar mıyım?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler, geçmiş olsun. anne adayı Rh negatif ve baba adayı Rh pozitif olduğunda bebeğin de Rh pozitif olma ihtimali var. Bu ihtimal duruma göre %50 ya da %100. Kürtajlarda bebeğin kan grubuna bakamayız ve bu durumda en kötü senaryoya göre hareket etmemiz gerek. En kötü senaryo ise bebeğin Rh pozitif olması. Bu durumda bebekten anneye geçen kan, anneyi uyarıyor ve kan hücrelerini öldüren diğer hücrelerin çoğalmasına neden oluyor. Bu durumda anne adayı biten bu gebelik için değil ama gelecekteki gebelikleri açısından yeniden Rh pozitif bir bebeğe hamile kalırsa ona zarar verecek hale geliyor. Bunları engellemenin yolu ise kürtajı takip eden günlerde koruyucu bir iğne yapmaktan geçiyor. Bu iğneyi olmanızda fayda var.
İyi günler, devam eden diş tedavm için kullandığım bir antibiyotik vardı. Bu arada kürtaj oldum ve doktr bitane daha antibiyotik yazdı. İkisinide alacakmıyım bilemedim.
Op.Dr.Uzay Yıldırım
İyi günler geçmiş olsun, eğer uygunsa tek antibiyotik kullanmanız yeterli olacaktır. Ancak bunu doktorunuzla konuşarak anlayabilirsiniz. Kürtaj sonrası mutlaka antibiyotik ve ağrı kesici kullanıyoruz. Yara iyileşmesinde en önemli engel, enfeksiyon. Kürtaj sonrası 2-3 hafta cinsel yasak getiriyorum ve mutlaka antibiyotik kullanımı öneriyorum.
Hocam iyi günler, 9 aylık bebeğim var, sezeryanla doğumum oldu. Maalesef yeniden hamile kalmışım ve devam etmek istmiyorum. Böyle bir durumda kürtajın riski olur mu?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
iyi günler, geçmiş olsun. Sezeryan yarasının iyileşmesi önemli, bazen zaman alabiliyor. Ama zaten gebeliğe devam etseniz de benzer riskler söz konusu. Konusunda tecrübeli bir kadın doğum hekimiyle hamileliğe devam edebilir ya da kürtajla aldırabilirsiniz.
Yumurtalamaya yakın günlerimde arkadaşımla ilişkim oldu. Korunmamıştık, eğer gebelik olursa en erken ne zamn kürtaj olunur?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Kürtajla gebeliğin alınması için ultrasonla görülecek hale gelmesini beklemek gerekiyor. Bu da son adet tarihinden itibaren yaklaşık 4,5-5. haftaya denk gelir.
5 gün önce yapılan kürtaj sonrası gebelik testinin hala pozitif olmasında bir anormallik olabilir mi?
Op.Dr.Uzay Yıldırım
Geçmiş olsun. Hayır bir anormallik yok. Gebeliğin haftasına göre değişmekle beraber kürtaj sonrası 2-3 haftaya kadar gebelik testi pozitif çıkabiliyor.

Doktorunuza Sorun

Vakumlu Kürtaj
Vakumlu Kürtaj

Gebelik anne ya da bebek için zarar verici ise ya da 10. gebelik haftası dolmadan önce anne, gebeliğe devam etmek istemezse vakumlu kürtajla sonlandırılır.

İlaçlı Düşük Yöntemleri
İlaçlı Düşük Yöntemleri

Özellikle 12-14. haftadan sonra gebeliği kürtajla sonlandırmak; kanama, enfeksiyon ve rahim delinmesi gibi riskleri artırır.

Kürtaj İçin Olmazsa Olmazlar
Kürtaj İçin Olmazsa Olmazlar

Rahim içine yerleşmiş bir hamilelik, eğer istenmiyorsa ve 10 haftadan küçükse, isteğe bağlı olarak kürtajla alınabilir.

Vakumlu Kürtaj Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?
Vakumlu Kürtaj Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

İstenmeyen erken gebelik dönemlerinde gebeliği almak için kullanılan en yaygın yöntem vakumlu kürtaj. Ancak kürtaj öncesinde de dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var...

Kürtaj Sonrası
Kürtaj Sonrası

İşlem sonrası normal yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Kürtaj Ne Kadar Sürer?
Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Kürtaj, 5-10 dakikalık bir işlemdir.

Kürtaj Teknikleri
Kürtaj Teknikleri

Kürtaj, rutin vakalarda 5-10 dakikada biten kısa bir işlemdir. Sonrasında hasta dinlenme odasında 20-30 dakika dinlenerek klinikten ayrılabilir.

Transservikal Balon Kateterler
Transservikal Balon Kateterler

Gebeliğin sonlandırılması için uygulanabilen yöntemlerden biri de transservikal balon kateter uygulamasıdır.

Dilatasyon ve Küretaj
Dilatasyon ve Küretaj

Rahim içindeki gebeliği almak üzere rahimin iç yüzeyine ulaşmak gerekir. Kürtaj için kullanılacak aletlerin rahiz ağzı darlığını geçmelerini kolaylaştırmak için genişleticilere (dilatatör) ihtyaç duyulur.

Karman Kanülü İle Aspirasyon
Karman Kanülü İle Aspirasyon

Günümüzde kürtajın en güvenli ve kolay şekli olarak kulanılan sistem, Menstrüel Regülasyon (MR) sistemidir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik
Kürtaj Sonrası Hamilelik

Kürtaj öncesi en çok sorulan sorulardan biri de acaba daha sonra yeniden hamile kalabilir miyim?

Kürtaj Riskleri
Kürtaj Riskleri

Her işlemde olduğu gibi kürtajda da bazı riskler mevcuttur, ancak bu riskli durumlar, deneyimli ve yetkin kişilerin elinde azalır.

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?
Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Devam etmesi istenmeyen gebeliklerde tedavi için uygulanan yöntemlerden biri de vakumlu kürtajdır.

İlaçlı Kürtaj Nasıl Yapılır?
İlaçlı Kürtaj Nasıl Yapılır?

Gebeliğin sonlandırılması için uygulanabilen yöntemlerden biri de ilaçla düşük yapmaktır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?
Kürtaj Nasıl Yapılır?

İstenmeyen bir gebeliğin sonlandırılmasında çeşitli yöntemler kullanılır.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kürtaj sonrası mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var...

Kürtaj Sonrası Çocuğum Olur Mu?
Kürtaj Sonrası Çocuğum Olur Mu?

İstenmeyen bir gebeliği sonlandırdıktan sonra, istenen başka bir zamanda yeniden gebe kalmak tabii ki mümkün.

Kürtaj (Düşük)
Kürtaj (Düşük)

Bir gebe, gebeliğin 10. haftası doluncaya kadar, gebeliğine devam etmeme kararı alabilir ve bu gebeliğin sonlanması için tıbbi yardım talep edebilir.